Rock’n Coke 2009 Festivalinde Yandık, Dağıttık, Tükendik

Tarihi belirlendiğinden beri nasıl etsek te gitsek dediğimiz festivale gittik hatta döndük bile (her güzel şey çabuk biter). Bir sene aradan sonra Rock’n Coke şanına yakışır bir dönüş yaptı. Bizde orada olduğumuzu kanıtlamak için kapsamlı bir özet hazırladık. Gidemeyen arkadaşlara pişmanlık aşılaması dileğiyle…

rockncoke2009

Rock’n Coke Toplama Kampına Giriş

Bu başlığı boşuna atmıyorum. Diğer günleri bilemem ama cuma gecesi kampa giriş yapan bizlerin kamp alanına giriş çok uzun zaman aldı. Tabii ki  aramaların yapılması gerekiyor ama tavır da çok önemli. Toplama kampı hissi İstanbul Park’ın ilginç kapı girişlerinde de kaynaklanıyor.
Gri demir turnikeler bitmeyen merdivenler, polis, jandarma, güvenlik görevlileri, kapıda x-ray’den geçiş, o neydi bu neydi cevap veriş. Sonra bilekliğin takılıp tam girdim dediğin anda insandan örülme bir duvar ve megafondan gelen emir veren bir ses “çantaları yere bırakın ve çantalardan 3 metre uzaklaşın.??
Ortamda ister istemez bir tedirginlik. Sanki dünyanın en illegal şeyini içeri sokuyormuşcasına bir his. K-9’un kokusunu beğenmediği şanssız bir arkadaşın donuna kadar tüm eşyalarını görmemizde cabası oldu. Daha bitmedi, ” Mahkumlar yürümek yasak kamp alanına servisle gidilecek”. Çok mantıklı. Neyse gidiş…

Festivalde İlk Gün Sabah 7 Güneşiyle Ter İçinde Uyanış

Geceden çadırı kurmak bizi gündüz güneşinin altında çadır kurmaktan kurtardığı için birbirimizi tebrik ettik.

dsc05563

Madem uyandık açız gidelim dedik 10’a kadar festival alanına geçemezsiniz ey mahkumlar dediler. Güneşte kav-rul-duk.

rockncoke2009-kamp-alani

Festivalin Açılışı Aylin Aslım’dan

Sıcak altında zorlayıcı bir performans ve ilk konserin heyecanıyla sahne önünden konseri izlemeye çalıştık. Daha sonra bunun çok saçma olduğunu anladık. Aylin Aslım fena değildi işte. Kimse kusura bakmasın sıra gelince anlatacağım The Prodigy performansından sonra çıta çok yükseldi.

rockncoke-2009-aylin-aslim

Sıcak, Çok Sıcak…

Festival süresince aşırı sıcaklar hayattan bezdirdi. Serinleme alanları ve gölgelikler için insanlar çirkinleşti – tabii biz de-. Soğuk buhar teknolojisi bizi biraz olsun kurtardı. Duş, almak, ıslanmak bunlar fani şeyler haline geldi yani bir önemi yoktu, herşey boştu, hava çok sıcaktı.

Alanın en serin yerlerinden olan köprü altında uyumaya çalışan evsizler aslında sıcaktan kaçan kampçılardı.

rockncoke2009-kamp

Bu durum bizi çok sosyal bir grup haline getirdi. Normalde tenezzül etmeyeceğimiz tanıtım standları minderleri, klimaları ve soğuk buharlarıyla birer vahaya dönüştü. Ama yalan söylemiycem tanıtım standları gayet başarılıydı. Mesela Garanti turnuvalarla bonus peruğu dağıttı. Turnuvadan peruk almaya çalışan Eser yanlış turnuvaya katıldı, babayı aldı. Kendisi festival boyunca onlarca defa standa gidip peruk istedi ama her girişimi başarısız oldu. Biz Ertan’la hiçbir şey yapmadık, biraz ağladık perukları kaptık. Bize o kadar yakıştı ki bizimle fotoğraf çektirmeye gelen insanlar oldu, poz verdik. Umarım hakkımızda kötü şeyler planlamıyorlardır.

Emre Aydın Yerliler İçinden Sıyrıldı

rockncoke2009-emre-aydin

Emre Aydın canlı sahne performansını izleyemediğim ama merak ettiğim isimlerdendi. Türkiye’deki kitlesini fazla karışık bulsamda bir Morcheeba fanı olarak trip-hop sınırında dolaşan bazı parçaları ve bunalım şarkı sözleri hoşuma gidiyor. Konserinde grubuyla çok uyumluydu kendisi de bu sıcakta ceketiyle “cool” du ki bu bir artı…

rockncoke-emreaydin

Duman Her zamanki Gibi Sinerjiyi Yakaladı

Duman festival grupları içinde en çok canlı performansını izlediğim gruptu. Tabii ki bunların bazıları daha iyi bazıları daha kötüydü. Ama Duman Duman’dı. Sahneye anonssuz el kol sallayarak Eser’in tabiriyle “naber hacı?” formatında giren Türkiye’nin en cool grubu. Sahnede yine kendinden geçti. Yeni albümün gazıyla gerçekten festivalin en iyileri arasına girdi.


Nine Inch Nails Tecrübe Nasıl Bişiy Onu Gösterdi

Hiç bir zaman NIN fanı veya iyi bir dinleyicisi olmadım ama belki de olmalıyım. NIN çadır alanları dahil olmak üzere tüm festival alanını inleten muhteşem bir performans sergiledi. Biz ise bu muhteşem performansı kopmakta olan bellerimizi dinlendirmek için oturarak izledik.

Onbinlere tek komutla diz çöktüren güç: The Prodigy

rockncoke2009-prodigy

Prodigy sahneye çıktığı andan itibaren konser alanında adrenalin tavan yaptı. Bir saniye bile yavaşlamayan müzik giderek tanrısal bir güç haline gelerek Prodigy’nin her istediğini yaptırdığı muazzam bir sahne hakimiyeti şovuna döndü.
Öyle ki “sit down” komutu ortaya atıldığında yok o biraz zor derken saniyeler içinde yere oturmayan bir kaç kişi “what the fuck r u doing?” şeklinde uyarılıyordu. Böylece “Smack My Bitch Up” nakaratı konseri izleyen herkes için unutulmaz bir hal aldı. Bu anın görüntülerini izlemek ve izlettirmek  isterdim ama henüz bulmak mümkün olmadı.

rockncoke2009-prodigy

Aynı şekilde sahneden “pogo” görmek istediklerini dile getiren grup bu isteğini de elde etti. Ama yurdum gençleri pogodan kavgaya geçmeyi hep çok iyi başarıyordu yine başardı. Ayrıca haberleri var mı bilmiyorum ama Prodigy’nin gitaristi uçabiliyor. Çünkü ben kendisini birden fazla defa havada gördüm. Öyle geliyor ki The Prodigy’nin bu sahne performansı bende çıtayı çok yükseğe taşıdı. Ertesi gün izlediğim pek çok grup aşırı sönük gelmeye başladı.

Hayatımın İlk Beleş Hediyesini Kazandıran Vodafone’u Seviyorum


Stand gezilerinde sıra Vodafone’un şahane armutlarındaydı ve biz sıcakla mayışmış uyukluyorduk. Sahneye biri çıktı yaşımı tahmin edene 200 liralık mobil modem veriyorum dedi. Yattığım yerden elimi kaldırdım “27” dedim, kucağıma mobil modem düştü. El vantilatörünü de elimi kaldırmak suretiyle aldım. İki sap eser, ertan’ın önümde her hediyeyi almak için çabalayıp hiç bir şey alamaması çok eğlenceliydi. Sonradan gözünden bir damla yaş gelen ertan’a 1 gb’lık bellek atıldı. Eser yine bişiy alamadı.:)

Husky Gözlü Küçük Seksi Kadın Juliette Lewis

rockncoke2009-juliette-lewis

Juliette Lewis Natural Born Killers’ın Mallory’si olarak akıllarımızda yer etmiş bir şahsiyettir zaten. Şovunu çok merak ettiğimiz Lewis, güneşe rağmen hareketli bir performans sergiledi. Parlak kıyafeti göz kamaştırıyordu. Husky göz yorumu Hayko Cepkin’in bir röportajından araklanmıştır duyurulur.

juliette-lewis

Sıcak ve Hayko Cepkin Pek Uyumlu Bir İkili Değildi

hayko-rockncoke

Hayko Cepkin Türkiye’de farklı şovlarıyla dikkat çeken bir isim ama makyajı ve farklı kıyafeti gün ışığı ve sıcağa pek uymadı sanki. Grubu da pek memnun değildi sanırım performansları sönük ve keyifsizdi. Uzman olmasam da kulağa gelen ses festivalin en kötülerindendi bence.


Perküsyon Atölyesine İki Kez Katıldık Çok Eğlendik

Coca Cola aktivitelerinden biri olan perküsyon atölyesinde kendimizi perküsyon ustası zannettik. Samba çalan da biz değildik ama olsun. Grubu tanımıyorum üzgünüm ama çok profesyonel oldukları belliydi. İzmir’de böyle bir etkinlik aramaya başlıyorum herkese önerilir.Sarhoş Etmeyen Bira

Bir türlü kafa yapmayan birayla kafa olmaya çalışırken çooook fazla para harcandı. Tahminimce su oranı %90 civarıydı dolayısıyla çaba nafileydi. Daha sonrasında mariacchi keşfedildi ama geç kalındı.

İngiliz Ekolü: Razorlight ve Kaiser Chiefs

İngiliz müziğini her zaman seven insanlardan biri olarak bu iki gruba kayıtsız kalmam çok zordu. Zaten her ikiside muhteşem şarkıları ve performanslarıyla bunun doğruluğunu ispat etti. Kaiser Chiefs’ın seyirciyle aşırı samimiyeti pek çok yerde haber oldu.

rockncoke2009-razorlight

İki Vokalin Gücü: Linkin Park

rockncoke2009-linkin-park

Bu seneki Rock’n Coke bana bir şeyi kesinlikle ispat etti. O da iki vokalli grupların daha güçlü ve etkileyici performans sergilediğiydi. Hem Prodigy hem de Linkin Park bu avantajı iyi kullanarak seyirciyle daha fazla etkileşim kurdular. Çift vokalin kulaklara kattığı keyfi ise hiç saymıyorum bile. Kapanışı yapan Linkin Park etkileyici  performansı ve tek bir ağızdan söylenen şarkılarıyla gövde gösterisi yaptı. Türk Bayrağı ile yaptığı şov bana gereksiz geldi. Çünkü bu tarz hareketleri fazla popülist bulurum.

Festival Bitti, Biz Bitmedik

Bu başlık tamamiyle hayal ürünü olup yazılanlar ve karakterler kurmacadır. Yani kısacası Linkin Park konseri bittiğinde her türlü kas ağrısı ve dayanılmaz bir bel ağrısı üstümüze kabus gibi çöktü. Dinlenmek üzere girdiğimiz çadırda Dj çıkınca ölmek üzere olan bir canlının son çabalaması gibi dans ettik. Sonra beyaz bir ışık geldi…


Rock’n Coke 2009 Festivali’nden Unutulmaması Gerekli Görülen Kareler…

rockncoke2009

Daltonlar Rock’n Coke’ta (öndeki joe, çömelen avarel)

rockncoke2009

Jumping Photo@Rock’n Coke 2009 (hem de bonus kafa olarak)

rockncoke-jumping

Aylin Aslım Soyundu (habercilik alışkanlığı pardon:))

aylin-aslim

Fazla sosyalleşmenin kötü sonucu

sosyaleser

Sound-check yapan Pamela ve Fuat uyuduğumuz çadıra geldi. Tanıyınca fotoğraf çektik. Neden bilmiyorum??

fuat-pamela

pamela

Festivalin tek Türk Reggea Grubu Sattas, pazar uyandırma servisindeyken…

rockncoke2009-sattasrockkkkkkkk

Şeker kadın Juliette Lewis

julliette-lewis-rockncoke

Cartel bir numara en büyük!!

oo

Johnny Borrell – Razorlight’ın karizmatik ince bacaklı solisti

razorlight-rockncoke

Chester Bennington da soyundu

chester


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

“Rock’n Coke 2009 Festivalinde Yandık, Dağıttık, Tükendik” için 9 cevap

 1. eser avatarı

  gerçekten çok yorulduk

  ama müziğe doyduk

  ayrıca o vodafone hediyesi için yeşime adamın yaşı 27 diye ben

  kopya vermiştim

 2. hedehödö avatarı

  ii yaptınız gittiniz mok vardı dimi parası olan var olmayan varr moron eserrr !

 3. yeşim avatarı
  yeşim

  Bu yorumu giren asabi arkadaş arda mı bana mı öle gelio

 4. eser avatarı

  arda iyiki gelmemiş

  içeri giremezdi kontrollerden geçemezdi

  heheheheheh

  ardasız bir dünya hayal edin…

 5. memilik avatarı
  memilik

  ulan yazıyı okuyunca özledim valla..ama prodigy rüyalarıma girdi valla. nasıl bi performanstı kardeşim yaaa

 6. gamze avatarı

  o atmosferi solumak için arkimle kadıkoy beyoğlunda gitar calıp sarkı söyledik para topladık:))değdi abi sonuna kadar kim ne derse dessinn….hersyy gençlik için ama bilet paraları biraz daha az olsun toplayana kadar anamız ağlıyo….eyw..

 7. ertan avatarı

  hala tadı damağımda… neden hep istanbulda oluyor ki ? birazda yakına gelsin şu güzellikler…

 8. ugur avatarı
  ugur

  bi biz gidemedik :S

 9. veysel avatarı
  veysel

  merhabarlar bende rockn cokedaydım fakat tel şarj bitti fotograf makınası yoktu resım cektıremedık.
  ama bi kac poz festival alanındakı makınalardan cektırdık acaba oradakı resımlere nasıl ulasabılırız.
  Simdiden cok tesekkurler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir