Bugün Nasıl Hissediyorsunuz?

Bu siteyi yeni keşfettim ve kesinlikle çok geç kaldığıma inanıyorum. Çünkü ben siteye hayran oldum, sanırım birçok insan benim gibi düşünecek-ya da umarım-. Gelelim şahane siteye…

WeFeelFine

Şöyleki sitemiz her 10 dakikada bir  LiveJournal, MSN Spaces, MySpace, Blogger, Flickr, Technorati, Feedster, Ice Rocket, and Google gibi önemli sayıda kullanıcısı olan sitelerden “I Feel” veya “I’m Feeling” ile başlayan cümleleri tarıyor. Günde 15-20 bin civarındaki duyguyu böylece kendi sitelerine taşıyorlar.

Tabii bu kadarla kalmıyor hatta bu daha başlangıç. Sistem bu verileri bize değişik renkler ve hareketlerle sunuyor. Ayrıca sitede, duygular, yaş, cinsiyet, hava, yer, tarih gibi kategorilere görede filtreleme yapılabiliyor. Sitede kesinlikle kimlikler açıklanmıyor.

www.wefeelfine.org‘un karmaşık metodunu burdan okuyabilirsiniz. Okudukça benim hayranlığım arttı artık sizi bilemem. Bu arada site yine “hissediyorum” ibaresiyle eklenen fotoğraflarıda arşivlemeyi ihmal etmiyor.

Sitede benim çok eğlenceli bulduğum özelliklerden biri ise; en kızgın, en üzgün, en mutlu, en yalnız, en seksi şehirler sıralaması.

Aslında site tahmin edebileceğiniz gibi çok karmaşık bir sistemi bizim için hem basitleştiriyor, hem de görsel açıdan bir şov sunuyor. Bu sistemi kuran iki adamdan biri Bilgisayar bilimleri ve antropolji uzmanı, diğeri ise Matematik Profesörü. Zaten başka bir ihtimal düşünülemezdi. Ve site, eğlenceli bir iş yaparak, yağmurlu havalarda insanların nasıl hissettiğinden, Avrupalılar mı, Amerikalılar mı daha üzgün? gibi önemli çıkarımlar yapılabilecek pek çok konuyla ilgili en gerçekçi verileri hayatımızın bir parçası olan blogları tarayarak veriyor.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

“Bugün Nasıl Hissediyorsunuz?” için 1.425 cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir